Články

Generátory v Pythonu umožňují efektivně procházet, respektive generovat data. Abychom měli potřebný teoretický základ pro popis generátorů, začneme od iteratorů.
Přepínání vláken je čistě v režii interpretu. Python 3 přepíná vlákna automaticky po intervalu 5 ms (hodnota sys.getswitchinterval) nehledě na to, co se ve vláknu děje a jestli je to potřeba. Přepínání kontextu samozřejmě zabere nějaký čas a navíc nedokážeme zajistit, při které konkrétní instrukci k přepnutí dojde. Bylo by proto ideální přepínat úlohy pouze ve chvíli, kdy je to potřeba. Tady se dostáváme k pojmu coroutines. 
Processes, threads, parallelism, concurrency Cílem každé aplikace je pracovat co nejrychleji a využít přidělené prostředky, jako je procesor a paměť, co nejoptimálněji.
Jedna věc, která usnadňuje vývojáři život, je možnost využití už existujícího kódu, který napsal někdo před ním. Kódu, který je udržovaný, otestovaný, použitý na různých projektech a tím pádem má vychytané i mouchy, na které by si jinak každý musel přijít sám.
Každý programátor by měl vyvíjet v takovém prostředí, které mu nejvíc vyhovuje. Ať už je to Windows, OSX nebo Linux. Co se však samotné aplikace týče, je velice pravděpodobné, že jí to bude slušet nejvíc na Linuxu.
Co je to Redis? Redis je nerelační, no-sql databáze typu key-value. To znamená, že data jsou v něm uložena pod nějakým (nejčastěji stringovým) klíčem a abychom si je mohli načíst nebo je zapsat, tento klíč potřebujeme znát, respektive ho vyrobit.
Pomocí pojmů frontend a backend jsme schopni pomyslně rozdělit technologie na ty, které jsou blízko uživateli a na ty, které jsou na opačném konci, blízko serveru, databázím, železu.
Možná si pamatujete, nebo stále zažíváte takovou tu situaci, kdy vám program funguje krásně na vašem počítači, ale pošlete jej kolegovi a on ho zaboha nespustí. Nebo co hůř, aplikaci nainstalujete na produkční server a ta se prostě nerozběhne.
Flask je webový mikroframework. Na rozdíl od druhého populárního frameworku, kterým je Django, v sobě nemá knihovny pro ORM nebo zpracování formulářů. Místo hromady dalších knihoven a tříd, například pro připojení k databázi, si zakládá na tom být malinký, jednoduchý a rozšířitelný.
Podobně jako v dalších programovacích jazycích, i v Pythonu se dají vytvářet dynamické webové stránky. V tomto článku najdete krátký úvod do technologií, možnou cestu a vysvětlení pojmů, se kterými se po své cestě budoucího vývojáře webových stránek můžete potkat.